Award Recipients


Congratulations to the following CAPLA Award recipients!

2019

HONOURARY LIFETIME MEMBERS

Lynn Gregory

PRESIDENT’S AWARD

Brandy Rimney

OUTSTANDING VOLUNTEER(S) AWARD

Cassandra Ervick
Bruce Jamieson

RISING STAR AWARD

Amber Mundy

T. CATHY MILLER CHAMPION AWARDS

Encana Corporation
Pandell
Southern Alberta Institute of Technology

COMMITTEE OF THE YEAR AWARD

Contracts Education Development Committee


2018

PRESIDENT’S AWARD

Cathy Lotwin, Repsol Oil & Gas Canada Inc.

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Kellie Sidloski, Painted Pony Energy Ltd.
Linda Kriff, Husky Oil Operations Ltd.

RISING STAR AWARD

Marat Ahmad, TAQA NORTH Ltd.

T. CATHY MILLER CHAMPION AWARDS

ARC Resources Ltd.
LandSolutions LP
Repsol Oil & Gas Canada Inc.

COMMITTEE(S) OF THE YEAR AWARD

Abandoned Well Obligations Committee
Leadership Forum Committee


2017

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Tim Laws, PrairieSky Royalty Ltd.
Terry Wray, Pandell Technology Corporation

RISING STAR AWARD

Carly LeClair, RPS

T. CATHY MILLER CHAMPION AWARDS

NuVista Energy Ltd.
Crescent Point Energy
geoLOGIC systems ltd.

MYRA DRUMM MEMORIAL STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Minh Ba Ngoc Dang, Petroleum Land Administration, Mount Royal University

COMMITTEE OF THE YEAR AWARD

Master Road Use Agreement Committee


2016

PRESIDENT’S AWARD

Audrey Atkins, Aqua Slug Services Inc.
Jeff Bryksa, Crescent Point Energy

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Sharon Culley, Independent

CAPLA CHAMPION AWARDS

Crescent Point Energy
geoLOGIC systems ltd.
LandSolutions LP

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Angelica Okeynan, Accelerated Petroleum Land Administration, SAIT

COMMITTEE OF THE YEAR AWARD

Volunteer Records Committee


2015

HONOURARY LIFETIME MEMBERS

Brenda Allbright
Linda Bernier
Jonathan Chapman
Craig Johnstone
Kevin MacFarlane
Jim MacLean
Gary Montgomery
Ron Vermeulen

PRESIDENT’S AWARD

Charmaine Grills, Raging River Exploration
Jim MacLean, Talisman Energy

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Lori Robertson, Crescent Point Energy

RISING STAR AWARD

Devra McCoy, LandSolutions LP

CAPLA CHAMPION AWARDS

Crescent Point Energy
P2 Energy Solutions

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Logan Marie McCuen, Petroleum Land Administration, Mount Royal University

COMMITTEE OF THE YEAR AWARD

Surface Education Development Committee


2014

PRESIDENT’S AWARD

Candace Bakay, Talisman Energy Inc.
Yvette Miller, Cenovus Energy Inc.

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Joy Lamb, Canadian Natural Resources Ltd.

RISING STAR AWARD

Esmeralda Mondor, Inplay Oil Corp.

CAPLA CHAMPION AWARDS

Nexen Energy ULC
ARC Resources Ltd.
Divestco Inc.

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Juhi Prajapati, Petroleum Land Administration, Mount Royal University

COMMITTEE OF THE YEAR AWARD

Certification Committee


2013

PRESIDENT’S AWARD

Kevin MacFarlane, Independent
Deborah Godfrey, Taqa North Ltd.

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Tracey Stock, Independent

RISING STAR AWARD

Ashlee Rowland, Range Royalty Management Ltd.

CAPLA CHAMPION AWARDS

Devon Canada Corporation
LandSolutions
Synergy Land Services Ltd.

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Caroline Mack, University of Calgary, Petroleum Land Management


2012

HONOURARY LIFETIME MEMBER

Paul Batke

PRESIDENT’S AWARD

Linda Bernier
Sherry Batke

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Nicky Cook

RISING STAR AWARD

Amber Marple

CAPLA CHAMPION AWARDS

ConocoPhillips Canada Resources
Talisman Energy Inc.
Jaguar Land Group Ltd.

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Angela Martin


2011

PRESIDENT’S AWARD

Melanie Storey
Jonathan Chapman

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Marion Leonardo

RISING STAR AWARD

Garrett Laudel

CAPLA CHAMPION AWARDS

Cenovus Energy Inc.
BP Canada Energy
Pandell Technology Corporation

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Gregory Bennett
Adam Creech

SPECIAL RECOGNITION AWARD

Segregation Protocol Committee: Michelle Radomski, Paul Negenman, Jim MacLean and Lynn Gregory


2010

HONOURARY LIFETIME MEMBER

Verna Moodie

PRESIDENT’S AWARD

Linda Westbury
Lynn Gregory

OUTSTANDING VOLUNTEER AWARD

Deb Godfrey

RISING STAR AWARD

Autumn Wilton

CAPLA CHAMPION AWARDS

Encana Corporation
Explorer Software Solutions Ltd.
Pinnacle Consulting Services Inc.

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD

Linda Kopitoski
Leslie Gurba


1998

HONOURARY LIFETIME MEMBER

Gale C. Robins

MYRA DRUMM STUDENT ACHIEVEMENT AWARD
Recipients 2004-2009